Maja Kozlerová

Šperkárka a návrhárka šperkov

Inšpiruje sa matkou prírodou, ale aj ľuďmi a ich životmi, ale najmä ľudskými pocitmi, ktoré sa dajú vyjadriť umením.  Úcta k naším predkom jej ponúkla ďalšiu studnicu motívov. Zastáva názor, že vzory tradičného folklóru sú aj všade tam, kde si to ani neuvedomujeme. Ako zlatník pracuje klasickou zlatníckou technológiou, no obľúbila si aj šantenie so sklom, preto v jej dielni nájdete aj šperky v kombinácií skla v podobe vinutej perly a striebra.

A tu je jej príbeh...

Poznáte to vnútorné volanie: “Do toho musíš ísť!”
U mňa to začalo iba obyčajným
surfovaním po internete, ...

..kde som našla na opačnej strane zemegule umelkyňu, ktorej viac ako 30 ročná tvorba ma nadchla. Fascinovali ma šperky, ale aj proces výroby, pretože všetko vytvorila jedna osoba v jednej dielni. V Amerike dostala aj prezývku ”Kráľovná bodiek”. Spájaním obyčajných - neobyčajných bodiek skla vytvára šperky, ktoré Amerika a s ňou aj celý svet miluje.

Nedá sa kúpiť? Dá sa vyrobiť!
A vtedy to celé pre mňa začalo.

Zatúžila som po šperku z jej dielne, avšak pre našinca bol nedostupný. Nasledoval ďalší krok. Ak sa šperk nedá kúpiť, vyrobím si ho. Najprv som hľadala cestu, ako sa dostanem ku kovu, ako pokoriť kov do šperku a znenazdajky som držiteľom zručnosti zvanej “zlatníčka - klenotníčka”.

Vinutkár(ka)

Neskôr som si zabezpečila aspoň nevyhnutné náradie a zariadenie na výrobu sklenených súčastí - sklenených perál. A tak sa každým dňom zoznamujem s bodkami, ktoré spájam a teším sa tejto alchýmii.

Ako vnímam šperky ja?

Trochu inak o šperkárstve

Najmilší šperk?

Môj najmilší šperk sú dlhodobo náušnice, ktoré tvoria fóliou zafixované kresby môjho syna. Keď moja dcéra vyrobila miniatúrnu papierovú loďku v nemom úžase som prišla na to, že je to úžasný šperkársky talent. Skutočne si užívam tvorbu mojich detí.

Čo si predstavím pod pojmom šperk?

Keď si predstavím “šperk”, tak si uvedomujem aká je v skutočnosti široká škála ozdôb, ktoré sme ochotní nosiť. Ich variácie sú vždy vo fantázii hneď minimálne dvoch účastníkov. Ten, kto šperk vyrobí a ten, kto šperk bude nosiť. Celý proces je jednoducho fascinujúci.

V minulosti som skúšala miešať farby a vytvárať prvé vlastné umelecké práce na hodvábe. Keď som vyrobila svoj prvý sklenený prsteň kolegyňa si ho pozrela a vyhlásila: “Super, aká pekná spona na šatku.” Vtedy som si uvedomila, že naozaj je pohľad na šperk u každého iný a svojím spôsobom špecifický.

Kto je pre mňa šperkár?

Šperkár nemôže byť iba zlatník, ale je to vlastne multi-kulti umelec, ktorému sa podarí myšlienku zhmotniť do jedného kúska umenia, akou je šperk. Fascinujú ma drobní remeselníci, výrobcovia suvenírov a remeselne vyrobených ozdôb nasledujúcich našu skvelú ľudovú tradíciu.

Umelec, ktorý si pri svojej práci ctí tradíciu našich predkov a ich zručné zdobenie od nástenných dekorácií až po kompletné kroje, alebo aj zdobené úžitkové predmety každodennej potreby je pre mňa šperkár na prvom mieste. Motívy vychádzajúce z folklóru sú  jednoducho nenahraditeľné.

Ak vás moja tvorba oslovila,

kontaktujte ma. Spoločne vytvoríme váš nový šperk. Alebo si šperky donesiete so sebou a dáme im nový rozmer, nový tvar a hlavne nové pocity.