Maja Kozlerová

Šperkárka a návrhárka šperkov

Inšpiruje sa matkou prírodou, samotnými ľuďmi a ich životmi, ale najmä ľudskými pocitmi, ktoré sa dajú vyjadriť umením. Úcta k našim predkom jej ponúkla ďalšiu studnicu motívov. Zastáva názor, že vzory tradičného folklóru sú všade tam, kde si to ani neuvedomujeme. Ako zlatník pracuje klasickou zlatníckou technológiou, no obľúbila si aj šantenie so sklom, preto v jej dielni nájdete aj šperky v kombinácii skla v podobe vinutej perly a striebra.

A tu je jej príbeh...

Poznáte to vnútorné volanie: „Do toho musíš ísť!”
U mňa to začalo iba obyčajným
surfovaním po internete...

...na opačnej strane zemegule som našla umelkyňu, ktorej viac ako 30 ročná tvorba ma nadchla. Fascinovali ma šperky, ale aj proces výroby, pretože všetko vytvorila jedna osoba v jednej dielni. V Amerike dostala aj prezývku „Kráľovná bodiek”. Spájaním obyčajných - neobyčajných bodiek skla vytvára krásne šperky.

Nedá sa kúpiť? Dá sa vyrobiť!
A vtedy to celé pre mňa začalo.

Zatúžila som po šperku z jej dielne, avšak pre našinca bol nedostupný. Nasledoval ďalší krok. Ak sa šperk nedá kúpiť, vyrobím si ho. Najprv som hľadala cestu ako sa dostanem ku kovu, naučila som sa ho pokoriť a použiť ho do šperku a znenazdajky som držiteľom zručnosti zvanej „zlatníčka - klenotníčka”.

Vinutkár(ka)

Neskôr som si zabezpečila aspoň nevyhnutné náradie a zariadenie na výrobu sklenených perál. A tak sa každým dňom zoznamujem s bodkami, ktoré spájam a teším sa tejto alchýmii. Avšak naďalej pátram po nových alebo aj staronových technikách práce so sklom, veľmi ma baví tvorba fúkaných korálok do šperku.

Ako vnímam šperky ja?

Trochu inak o šperkárstve

Najmilší šperk?

Môj najmilší šperk sú dlhodobo náušnice, ktoré tvoria fóliou zafixované kresby môjho syna. Keď moja dcéra vyrobila miniatúrnu papierovú loďku v nemom úžase som prišla na to, že je to úžasný šperkársky talent. Skutočne si užívam tvorbu mojich detí z hliny, papiera, tkanín, farieb a všakovakých materiálov presne tak, ako iní umelci vo svojich tvorivých experimentoch, kde pretavujú nápady do moderných šperkov.

Čo si predstavím pod pojmom šperk?

Keď si predstavím „šperk”, tak si uvedomujem aká je v skutočnosti široká škála ozdôb, ktoré sme ochotní nosiť. Ich variácie sú vždy vo fantázii hneď minimálne dvoch účastníkov. Ten, kto šperk vyrobí a ten, kto šperk bude nosiť. Celý proces je jednoducho fascinujúci.

V minulosti som skúšala miešať farby a vytvárať prvé vlastné umelecké práce na hodvábe. Keď som vyrobila svoj prvý sklenený prsteň kolegyňa si ho pozrela a vyhlásila: „Super, aká pekná spona na šatku.” Vtedy som si uvedomila, že naozaj je pohľad na šperk u každého iný a svojím spôsobom špecifický.

Kto je pre mňa šperkár?

Šperkár nemôže byť iba zlatník, ale je to vlastne multi-kulti umelec, ktorému sa podarí myšlienku zhmotniť do jedného kúska umenia, akou je šperk. Fascinujú ma drobní remeselníci, výrobcovia suvenírov a remeselne vyrobených ozdôb nasledujúcich našu skvelú ľudovú tradíciu.

Umelec, ktorý si pri svojej práci ctí tradíciu našich predkov a ich zručné zdobenie od nástenných dekorácií až po odevy, teda kroje, alebo aj zdobené úžitkové predmety každodennej potreby to je pre mňa šperkár na prvom mieste. Motívy vychádzajúce z folklóru sú jednoducho nenahraditeľné.

Ak vás moja tvorba oslovila,

kontaktujte ma. Spoločne vytvoríme váš nový šperk. Alebo si šperky donesiete so sebou a dáme im nový rozmer, nový tvar a hlavne nové pocity.

Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia.